Historie B-komplexu
Začátek
V pondělí 2. 10. 2010 přišel z pohledu historie B-komplexu zásadní e-mail od pana Hošťálka, vysvětlující vznik časopisu i jeho název a uvádějící jeho první autory. Tak si ho přečtěte a pak si prohlédněte čísla 1, 2, 3 a 6.
Panu Hošťálkovi moc děkujeme.
Vážení,
konečně nalezl jsem při stěhování ve svém archivu několik vskutku významných materiálů z dějin Gymnasia Botičská. Jedná se totiž o první čísla gymnasiálního časopisu B-komplex (formát A4) ze 70. let. Žel, díky dlouhodobému pobytu v zahraničí v poslední 6 letech jsem nebyl schopen nalézt a nascannovat tyto archiválie dříve. Mrzí mne to o to víc, že nemohly být vystaveny na oslavě 50 let našeho milovaného ústavu. Když jsem se tehdy zmínil před současnými studenty, že časopis vycházel poměrně pravidelně již v druhé polovině 70. let, nikdo mi nevěřil. A už vůbec nikdo mi nevěřil, že název časopisu vznikl tehdy na prvním zasedání redakční rady.
Když už jsme u redakční rady, snad stojí za zmínku osudy některých jejích členů. Pan T. Zídek je dnes náměstkem ministra financí ČR, pan J. Sádlo významným vědcem – biologem (viz též Wikipedia). Oba studenti v letech 1976–1978 obohatili časopis řadou humorných testů a anket a vymýšleli i různá „štěpná hesla“. Páni Sádlo a Zídek též občas své i cizí příspěvky ilustrovali. Pan H. Pekárek, poeta, občasný divadelní kritik a kulturní redaktor B-komplexu, spolu se mnou, autorem loga B-komplexu, použitého poprvé v druhém čísle, navštěvoval v těchž letech paralelní třídu téhož ročníku. Pan Pekárek zůstal kultuře věrný a je dlouholetým redaktorem, scénáristou a dramaturgem Českého rozhlasu. Já jsem se v kultuře neuplatnil a po kariéře v zahraničním obchodě a bankovnictví jsem dnes diplomatem. Pan M. Pokorný, který dodal mnoho ilustrací, zejména kreslených skečů s osobitým humorem, byl (a snad stále je – pokud vím) po revoluci kreativním ředitelem významné reklamní agentury. Mnozí starší se možná upamatují též na slečnu K. Knoblochovou. Ta byla předsedkyní SSM na škole a vnutila nám do časopisu politická témata. Museli jsme tuto úlitbu bohům akceptovat, jinak by časopis nemohl existovat. Před revolucí v 1989 působila slečna Knoblochová jako velmi angažovaná redaktorka v České televizi a mohli jsme ji vídat na obrazovkách tepat společenské nešvary. Naštěstí spolu s ní zmizely po r. 1989 z televize i reportáže tohoto druhu. Slečna J. Rostová se uplatnila v časopise svou poezií, dočkala se pravděpodobně i výtrysku (viz báseň „Vyznání“) a v nedávné době pracovala v městské knihovně hl. m. Prahy.
Dále přikládám jedno číslo B-komplexu z roku 1980 (formát A5). Kdy jsem již na škole nebyl, ale pravděpodobně jsem je ukořistil při jedné ze svých mnohých návštěv ústavu v době svých vysokoškolských studií.
Mám i další věcí, jejichž zveřejnění je ovšem zatíženo velkým otazníkem, neboť se jedna o věci částečně nemravné. Tudíž je raději neposílám. K nalezení ovšem pravděpodobně budou na naší spolužácké stránce.
Snad se tedy pobavíte i vy nad (občas pubertálné-šílenými) výdobytky předchůdců.
Srdečně zdraví bývalý student
Petr Hošťálek
Od 80. let
S vedením časopisu byla po dlouhá léta spojena prof. Dana Nováková. Chopila se ho už ve školním roce 1986/1987 a zůstala u něj 20 let. První šéfredaktorkou časopisu se stala studentka druhého ročníku, Markéta Bělíková. Tehdy se ještě psal časopis na psacím stroji a jeho obsahem byly hlavně slohové práce. Měl dokonce sponzora. Podnik Polygrafie, který jej zadarmo tiskl pro všechny studenty školy. Už v téhle době vznikl pověstný a stále platný název časopisu. Jde skutečně o inspiraci tubou vitaminů a prvním písmenem názvu Botičská.
Nejobsáhlejší B-komplex (číslo 8) vyšel v porevolučním roce, v lednu 1990. Je ale výjimečnéý také svojí náplní. Celý je totiž věnován revolučním dnům listopadu 1989. Obsahuje tiskoviny stávkového výboru vysokých škol, letáky kolující mezi lidmi, působivá osobní svědectví studentů z manifestace na Národní třídě, detailně popsaný stávkový týden na naší škole i dobové fotografie.
Ve školním roce 2005/2006 byl chod časopisu obnoven po roční pauze. Tentokrát za patronátu prof. Jakuba Vondry. Proměnila se jeho náplň, reflektující širší studentské zájmy a začal vycházet barevně.
Mezi šéfredaktorky a šéfredaktory B-komplexu patřili Pavlína Staňková (maturita 1994), Tereza Pavlíčková (maturita 1999), Václav Hnátek (maturita 2003) a Michal Ježek (maturita 2007). Posledním šéfredaktorem byl Jakub Zámečník (maturita 2010), pod jehož vedením vyšlo 51. číslo.
Grafickou podobu časopisu v posledních létech vytvářel Tomáš Nedoma (maturita 2003), Jaromír Vaněk (maturita 2007) a Jakub Zámečník (maturita 2010).
V roce 2010 vychází 52. speciální číslo B-komplexu. Speciální tím, že tentokrát není sepsáno dvěma třemi podivínskými nadšenci, ale víceméně ke psaní přinucenými jedinci, kteří měli tu odvahu (blbej nápad, neodbytné rodiče, marnou snahu…) a přihlásili se na seminář z českého jazyka. V rámci stylistických cvičení, a aby práce studentů měla nějaký smysl, rozhodla se prof. Nováková je zúročit právě ve školním časopise. Studenti si mohli vybrat rubriku, článek, styl, téma, prostě to, co jim vyhovuje a co zvládnou.
Díky snaze prof. Marešové vychází na sklonku roku 2013 po 3leté přestávce celkově 53. číslo B-komplexu a jeho vydávání dále pokračuje.