Toulky Prahou
Toulky Prahou je historicko-literárně-poznávací soutěž, ovšem někdy je třeba znát i morseovku, zacházet s buzolou či dobře se orientovat v přírodě, ve městě i v mapě. Je určena pro dvou a vícečlenná družstva. Prvně byla zorganizována na podzim roku 1987, kdy se jí zúčastnila tři družstva, celkem 11 studentů. Nejvíc skupin (23) soutěžilo v roce 1998. Letos (2012) byl již 25. ročník Toulek.
Smyslem soutěže je pohybovat se od stanoviště k stanovišti, kde získávají hlídky další instrukce, ale i úkoly, které musí řešit. Vítězí to družstvo, jež se dostane do cíle nejdříve a s co největším počtem splněných úkolů. Soutěž bývá často doplněna besedou se zajímavou osobností, v minulosti to byl například »Mistr etiketa« pan Ladislav Špaček nebo herec Jaromír Hanzlík.
Toulky Prahou 2021
Devět týmů se toulalo podzimní Prahou 6. 11. 2021, cestou jsem potkali Golema, napili se elixíru a nasbírali ingredience do elixíru mládí pro císaře Rudolfa II.
Dvacátý pátý ročník 2012
Již 25. ročník soutěže Toulky Prahou proběhl (a to doslova) v sobotu 20. října. Účast sice nebyla tak hojná jako například v roce 2005, kdy mezi sebou na ostří nože bojovalo 23 družstev (103 studentů), ale přihlášených devět týmů se taky počítá. Před školou se jich nakonec dostavilo osm a soutěž ukončilo sedm. S heslem – „Není důležité zvítězit, ale dostavit se v pondělí do školy“ vyrazily týmy ve dvě odpoledne do pražských ulic.
Letošní cesta vedla na sever podél Vltavy ke Klementinu (Kdy přišli do Čech jezuité, co znamenají čtyři postavy, jež zdobí podstavec pomníku Karla IV. na Křížovnickém náměstí…), studenti museli zdolat zástupy turistů na Karlově mostě a ještě najít sochu Jana Nepomuckého se všemi zvířaty, které tato socha ztvárňuje (jelena si všiml málokdo).
Dalším stanovištěm pak bylo Divadélko Rubín, o kterém do této doby nikdo nevěděl a kde si ti rychlejší mohli dát malé občerstvení. Dále se studenti rozběhli po Malé Straně, aby postupně zjistili, co je to prampouch a kde se nalézá, co se skrývá pod pojmem Kostelnemoc (Churchill), jak se jmenoval a kde sídlil kronikář proslavený nepříliš přesným historickým dokumentem (Václav Hájek z Libočan), kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna a kdo z profesorů naší školy v tomto městě vyrůstal (Cheb, pp. Marešová). Velmi záludná podotázka (Kde mají poslanci ustájeny své koně) pak zmatené pobíhající přivedla až na Malostranskou, kde museli na soše fauna zjistit velikost jeho pravé nohy (44–45). Otázka – který prezident je na stodolarové bankovce – byla kromě profesorského družstva, ve složení 2 dospělí, 4 děti a jeden pes, pro ostatní brnkačka.
Soutěž tentokrát s časem 2 hod. 24 minut vyhrálo družstvo Děti taťky Ševčíka, které zároveň dosáhlo nejvíce – 25 – bodů. Druzí byli také absolventi – Šílenci (Víťa a Šárka) a na bednu se ještě dostali stávající studenti pod (původně J) slibným názvem Pražáci. Teachers (netřeba upřesňovat), byť téměř nejpočetnější družstvo (viz výše), skončilo s 20 body na pěkném čtvrtém místě.
Těšíme se, že příští ročník, jenž opět proběhne 3. sobotu v říjnu, přitáhne ještě více studentů, kteří touží nejen po poznávání naší Alma mater, ale zároveň i rádi řeší neobvyklé úkoly, rébusy a umí se vyrovnat s nepřízní počasí.
Organizátoři SiDa z Pánského kabinetu
Dvacátý čtvrtý ročník 2011
Stále nic.
Dvacátý třetí ročník 2010
Letošní Toulky (sobota 23. 10. 2010) byly věnovány stavbám a místům, která jsou spojena s osobou císaře Rudolfa II. a mnohými alchymisty té doby. Této akce se kromě studentů našeho gymnázia zúčastnili i absolventi, kteří nakonec dorazili do cíle s nejlepším časem. Na vítěznou skupinu s názvem Děti taťky Ševčíka (J. Altman a J. Zahradník – maturanti z května 2010) čekala sladká odměna. Pokud Vás tato akce více zajímá, podívejte se na pracovní list a pár fotografií. Možná budete mít chuť se příští rok zúčastnit také.
Dvacátý druhý ročník 2009
Tradiční Toulky Prahou byly letos zcela netradiční. Jejich organizaci vzali na svá bedra absolventi ze 4.C, maturující v roce 2008. Kantoři tak mohli vytvořit jeden ze soutěžních týmů.
Úkol účastnících se týmů byl prostý. Podle návodu Společnosti pro uvádění pověstí a legend na pravou míru muselo každé družstvo podle získaných indicií zjistit, jak to bylo ve skutečnosti s legendou o rabi Löwovi a se stvořením Golema.
Za pomoci tajemného poustevníka z Botanické zahrady, hluchoněmé alchymistky z Žofína, vodníka z Čertovky, smrti, která se zrovna procházela po Petříně, tajemného klíče k pravdě, pracovnic psychiatrické léčebny, které nám umožnily proběhnout přecpaný Karlův most v bílých pláštích na čas, knihy Understanding Human Sexuality, či profesora, u nějž jsme složili zápočet z biorobotiky, jsme byli schopni věrně přehrát scénku o legendě o Golemovi před odbornou porotou pod Staroměstským orlojem.
Nezapomenutelné zážitky a sladké odměny pro všechny týmy, které přežily, nám dlouho zůstanou v pamětích. A rozhodně obrovský dík za tyto zážitky patří organizátorům, kteří tak pro další ročníky Toulek nasadili laťku velmi vysoko.
Pár ilustračních fotografií najdete na tomto odkazu.
Dvacátý první ročník 2008
Družstva studentů, schopných orientovat se v Praze a všemožně vyhledávat odpovědi na všetečné otázky z historie, literatury a dalších oborů, se sešly před školou, aby se zúčastnily této již tradiční soutěže.
Zpočátku chladné ráno slyšelo vtipné pokřiky, s nimiž vyrazilo zhruba 40 současných i bývalých studentů do boje v pražských ulicích. S vydatnou pomocí »přátel na telefonu« a krásného slunečného počasí nakonec všichni dorazili spokojení a zdraví zpět do cíle ve škole. Při vyhlášení výsledků se nejvíce radovalo družstvo dívek Žluťásci ze 2.B, které si nejlépe poradilo s plněním náročných i vtipných úkolů. Gratulujeme!
Dík patří prof. Novákové a Matznerové, jež soutěžní trasu a úkoly vymyslely, ale také všem pomocníkům z řad učitelů a členů školního divadelního souboru, a zejména všem soutěžícím, kteří nelitovali svého volného víkendového času a opět si přišli užít. Doufáme, že v příštím roce bude účast ještě hojnější a že tato tradiční akce nezanikne. A třeba ji pro změnu uspořádají a zorganizují sami studenti, aby si i učitelé mohli zasoutěžit …
A pod článkem najdete ukázku úkolů z 20. ročníku soutěže.